Producenci
Paczkomaty InPost
Paczkomaty InPost

Jak jeździć na hulajnodze elektrycznej, by nie dostać mandatu?

Choć są nieodłącznym elementem miejskiego krajobrazu, wciąż budzą ogromne kontrowersje. Hulajnogi elektryczne, bo o nich mowa, to nowoczesny środek transportu, stanowiący alternatywę dla roweru i skutera. To jeden ze skutecznych sposobów na szybkie dotarcie do celu. Pojazd może służyć także do poruszania się po mieście czy aktywnego spędzania czasu. Planujesz zakup takiego urządzenia? Oto garść informacji, z których dowiesz się, jak jeździć na hulajnodze elektrycznej.

O czym pamiętać podczas jazdy na hulajnodze elektrycznej?

Aby komfortowo jeździć hulajnogą elektryczną, należy dostosować wysokość kierownicy do swojego wzrostu. Jej prawidłowe ustawienie ma duże znaczenie nie tylko dla wygody, ale także dla kręgosłupa i stawów kończyn. Kierownicę musisz trzymać w taki sposób, żeby mieć poczucie pełnej kontroli nad pojazdem. 

Podczas korzystania z tego środka transportu należy pamiętać o właściwym ułożeniu nóg na podeście. Stopy muszą być ustawione jedna za drugą. Takie ułożenie ułatwia balansowanie urządzeniem i pokonywanie zakrętów. Ponadto pozwala na zachowanie stabilnej postawy podczas jazdy. Ręce i kolana powinny być ugięte, aby móc zamortyzować ewentualne wstrząsy i upadki. 

Jak jeździć na hulajnodze elektrycznej?

Przepisy regulujące poruszanie się na hulajnodze elektrycznej pojawiły się dopiero w maju 2021 roku. Sprawdź, jak jeździć, by nie dostać mandatu.

  1. Dopuszczalna prędkość jazdy wynosi 20 km/h. 
  2. Kierujący e-hulajnogą musi korzystać z drogi rowerowej. 
  3. Poruszanie się po jezdni jest możliwe tylko w przypadku, kiedy dopuszczalna prędkość nie przekracza 30 km/h i nie ma wydzielonego pasa ruchu dla rowerów. 
  4. Hulajnogę elektryczną należy przeprowadzać przez przejście dla pieszych.
  5. Po chodniku można jeździć tylko w sytuacji, gdy nie ma wyznaczonej drogi dla rowerów. Wówczas trzeba pamiętać, że pierwszeństwo zawsze ma pieszy. Poruszając się w tym miejscu, musisz zachować większą ostrożność, zwolnić i jechać z prędkością zbliżoną do prędkości pieszego.
  6. Elektrycznym środkiem transportu może jechać jedna osoba. Zabronione jest też holowanie innych pojazdów. 
  7. Nie wolno poruszać się hulajnogą po spożyciu alkoholu.

 

Skoro wiesz już, jak jeździć na hulajnodze elektrycznej, pora zaopatrzyć się w wysokiej jakości sprzęt. Nowoczesne i ekologiczne pojazdy, którymi dotrzesz gdzie tylko chcesz, znajdziesz w asortymencie naszego sklepu internetowego.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl