Producenci
Paczkomaty InPost
Paczkomaty InPost

Czy hulajnogą elektryczną można jeździć po ulicy? Sprawdzamy

Hulajnogi elektryczne to bardzo popularne urządzenia. Od kilku lat są nieodłącznym elementem krajobrazu nie tylko większych miast. To modny i skuteczny sprzęt, który szybko i sprawnie pomoże Ci się przedostać z punktu A do punktu B. Co jednak powinieneś o nich wiedzieć, aby uniknąć mandatu? Czy hulajnogą elektryczną można jeździć po ulicy? Czytaj dalej, a wszystko Ci wyjaśnimy!

UTO — czyli co?

W świetle najnowszych przepisów, które zostały wprowadzone 20 maja 2021 roku, hulajnoga elektryczna została zaliczona do tzw. UTO, czyli urządzeń transportu osobistego. Są to pojazdy przeznaczone do transportu jednej osoby, które nie posiadają siedzenia i pedałów oraz mają napęd elektryczny. Nowa ustawa wprowadza kilka ograniczeń, o których musisz wiedzieć, aby nie narobić sobie kłopotów.

Z jaką prędkością możesz jeździć hulajnogą elektryczną?

Wedle przepisów panującego obecnie prawa, hulajnogi elektryczne nie mogą poruszać się z większą prędkością niż 20 km/h. Wyjątkiem są chodniki, na których kierujący pojazdem zobowiązany jest prowadzić w tempie zbliżonym do prędkości pieszego.

Czy hulajnogą elektryczną można jeździć po ulicy?

W ustawie określone jest dokładnie, gdzie możesz jeździć hulajnogą elektryczną. Wskazane jest korzystanie z drogi rowerowej lub pasa ruchu dla rowerów, opcjonalnie chodnika lub drogi, o ile obowiązuje na niej ograniczenie ruchu do 30 km/h. W innym wypadku, pod żadnym pozorem nie możesz korzystać z jezdni.

Za co możesz dostać mandat?

Za niedostosowanie się do nowych zasad ruchu drogowego mogą Cię spotkać spore nieprzyjemności. Korzystasz z telefonu podczas jazdy? Jeżeli to wymaga od Ciebie trzymania słuchawki lub mikrofonu możesz dostać mandat w wysokości 200 zł. Poruszając się hulajnogą elektryczną po drodze publicznej, w strefie zamieszkania lub strefie ruchu narażasz się na karę, której wysokość może oscylować między 300 a 500 zł. Nie przewoź nią innych osób, zwierząt czy ładunku, bo mandat za to może wynieść 100 zł. Tyle samo będzie Cię kosztować przejeżdżanie przez przejście dla pieszych.

Pamiętaj, że hulajnogą elektryczną można jeździć po ulicy wyłącznie na określonych w przepisach prawa warunkach. Aby uniknąć problemów, zdecyduj się na poruszanie się po drogach rowerowych. Jeżeli chcesz zadbać o swoje urządzenie, w asortymencie naszego sklepu znajdziesz szeroki wybór wysokiej jakości części zamiennych.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl