Producenci
Paczkomaty InPost
Paczkomaty InPost

Budowa hulajnogi elektrycznej i poruszanie się nią w przestrzeni publicznej

Zastanawiałeś się, w jaki sposób zbudowana jest hulajnoga elektryczna? Wcale nie jest to tak bardzo skomplikowane, jakby się mogło wydawać na pierwszy rzut oka. W dzisiejszym wpisie poznasz sposób budowy tego urządzenia. Dowiesz się również, jakie są przepisy korzystania z niego w przestrzeni publicznej. 

Budowa hulajnogi elektrycznej

To, w jaki sposób została zbudowana hulajnoga elektryczna, nie różni się tak bardzo od zwykłej hulajnogi. Podstawową różnicą jest jednak silnik elektryczny. To właśnie on ma za zadanie zastąpić pracę Twoich nóg na tym pojeździe.

W jaki sposób dostarcza on energię do urządzenia? Robi to za pomocą jednego lub dwóch akumulatorów. Żeby zawsze sprawnie działały, muszą być odpowiednio naładowane. Stąd też konieczne jest, aby na takiej elektrycznej hulajnodze znalazł się wskaźnik naładowania. Większość z nich jest w stanie przejechać około 20-30 km na naładowanych do pełna akumulatorach. Silnik takiego pojazdu ma moc około 250W. Dzięki czemu możesz się na nim rozpędzić do podobnych prędkości, jakie uzyskujesz, jadąc rowerem, czyli 25-30 km/h.

W każdej hulajnodze elektrycznej musi znajdować się ręczny hamulec. Dzięki jego obecności masz pewność, że poruszasz się bezpiecznie i w każdej chwili możesz skutecznie wyhamować. 

Poruszanie się na hulajnogach elektrycznych – nowe przepisy

Od kiedy hulajnogi elektryczne pojawiły się na polskich drogach i chodnikach, wszyscy pokochali te urządzenia. Zarówno te, które można wypożyczyć, jak i te, które można kupić i mieć je wyłącznie do własnego użytku. Dla bezpieczeństwa uczestników ruchu drogowego i przechodniów 20 maja 2021 roku wprowadzono przepisy, które regulują to, gdzie i jak szybko można poruszać się za pomocą hulajnogi elektrycznej po publicznych drogach.

Znowelizowana ustawa mówi o tym, że pieszy na chodniku ma zawsze pierwszeństwo przed hulajnogą elektryczną. Nie możesz jeździć nią po jezdni, gdzie prędkość dopuszczalna jest większa niż 30 km/h, wówczas powinieneś używać do tego celu ścieżek rowerowych. Dopuszczalna prędkość tych pojazdów to 20 km/h. Nie możesz także przewozić elektryczną hulajnogą innych osób, zwierząt lub przedmiotów. Zabronione jest również holowanie za jej pomocą innych pojazdów. Oczywiście stan nietrzeźwości lub użycie środków odurzających wyklucza możliwość korzystania przez Ciebie z urządzenia. Co więcej, jeśli źle zostawisz hulajnogę w miejscu publicznym, możesz dostać mandat.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl